Bombkowy interes

Setki wzorów, dziesiątki kolorów, figurki, bombki tradycyjne, szklane kompozycje, w firmie Vitbis w Złotoryi duch Bożego Narodzenia obecny jest przez cały rok.

Firma „Vitbis” została założona w 1953 roku. Jest największym w Polsce producentem szklanych ozdób choinkowych. Firma specjalizuje się w ozdobach wykonywanych według starych, tradycyjnych metod. Dziennie z taśm produkcyjnych schodzi nawet 200 tysięcy bombek W trzech zakładach firmy pracuje 350 osób. Przez 60 lat działalności spółka sprzedawała produkty na całym świecie.

Naszymi największymi rynkami zbytu są kraje Europy Zachodniej, rynek krajowy, na trzecim miejscu są Stany Zjednoczone, później Rosja, Skandynawia, Europa Południowa. Obecnie najbardziej pracujemy nad silniejszą obecnością w USA – to kiedyś był to nasz największy odbiorca, chcemy, aby tak było ponownie. Nasze bombki można kupić w najbardziej ekskluzywnych sklepach np. londyńskim Harrordsie. W tym roku weszliśmy także na rynek japoński. Wartość naszego eksportu to ok. 4 milionów euro rocznie. Ale równie ważni są klienci w Polsce, dzięki którym nasz obrót sięga kilkunastu milionów złotych – podkreślał dr inż. Janusz Prus, prezes spółki Vitbis.

Bombki firmy Vitbis zdobią drzewka świąteczne między innymi w Pałacu Prezydenckim, parlamencie polskim i holenderskim i wielu innych instytucjach. Bardzo lubiane są także przez klientów indywidualnych i nic w tym dziwnego skoro każda bombka jest prawdziwym dziełem sztuki, jest ręcznie wykonywana i zdobiona. Zarówno powstawanie szklanej bombki, jak i nadanie jej ostatecznego wyglądu wymaga wiele wysiłku. Ozdoby powstają w wyniku rozdmuchiwania szklanej rury nad otwartym ogniem, ręcznego pokrywania wewnętrznych ścianek roztworem substancji srebrzącej oraz nakładania kolorów i materiałów ozdobnych. Do produkcji wykorzystywane jest prawdziwe srebro i specjalne lakiery.

Udało mi się samodzielnie wykonać dwie bombki i muszę przyznać, że to nie jest proste. Szczerze podziwiam wyobraźnię i talent projektantów i dekoratorów. Z wielką precyzją i delikatnością wykonują każdy ozdobny element. Niektóre bombki zachwycają prostotą i niezwykłym kolorem, inne bogactwem zdobienia, ale wszystkie są cudowne. To co mnie szczególnie cieszy, to fakt, że ozdoby firmy Vitbis są doceniane na świecie, bo rozwój eksportu jest jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki. Tym bardziej, że spółka korzysta z pomocy resortu np. udziału w misjach gospodarczych czy programów unijnych.

Wyroby firmy Vitbis były wielokrotnie nagradzane. W tym roku, obok tradycyjnych wzorów producent proponuje m.in. ozdoby w kolorze intensywnego turkusu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.